Vancouver students earned top marks at the 2018 Washington state SkillsUSA competition. The following students placed in the top three:

Columbia River High School

  • Mitchell Chipman, first place in Broadcast News Production–Director
  • Brody Duke, first place in Broadcast News Production–Floor Director
  • Keymani Knowles and Rhys Holmes, first place in Broadcast News Production–Anchor
  • Devon Safley, second place in Broadcast News Production–Director
  • Jhovany Betancourt, second place in Broadcast News Production–Floor Director
  • Dominic Torres and Sean Sotaridona, second place in Broadcast News Production–Anchor

Fort Vancouver High School

  • Diana Luis Contreras, first place in Job Skills Demo–Open
  • Ruby Urbina-Vega, second place in Medical Terminology
  • Jaymie Ramirez, Taylor Peterson, Ruby Urbina-Vega and Emily Van Meter, second place in Health Knowledge Bowl
  • Taylor Peterson, second place in Job Skills Demo–Open
  • Sofiia Saakian, second place in Commercial Baking
  • Ann Shchukin, Toni Pridemore, Derek Bengard, Uriel Alejandres-Chavez, Noah Kalman and Devon Baxter, second place in Chapter Business Proceedings
  • Hailey Kriner, third place in T-Shirt Design
  • Noah Kalman, third place in Screen Printing

Hudson’s Bay High School

  • Emily Donnelly-Horn, second place in ASL Competition

Skyview High School

  • Justin Lindsay, first place in Extemporaneous Speaking
  • Hannah Wistrand, first place in Related Technical Math

Vancouver School of Arts and Academics

  • Kyle McLaughlin and Aubrie Wescom, first place in Digital Cinema Production
  • Eric Bacon, Eli Duncan, Jessica Pritchett, Alexis Schole and Hayes Tufts, first place in Quiz Bowl
  • Isabel Hernandez, Julie Toedtli and Trillian Vieira, first place in Promotional Bulletin Board
  • James Allen, Ethan Allmain, Cas Haddad, Alexis Schole, Hayes Tufts, Ellie Winkley and Vivi Winkley, first place in Opening and Closing Ceremonies
  • Ellie Kerbs, first place in Prepared Speech
  • Greta DuBois, first place in Pin Design
  • Trillian Vieira, first place in Creed
  • Bernard Andrade, Daniel Conway, Anna Cornwell, Ellie Kerbs, Kyle McLaughlin and Lukas Miller, second place in Quiz Bowl
  • James Allen and Eric Bacon, second place in Television Production
  • Eli Duncan and Ellie Winkley, second place in Audio Production
  • Anna Cornwell, second place in Customer Service
  • Aliyah Petersen, second place in Prepared Speech
  • Cas Haddad, second place in Pin Design
  • Ethan Allmain, second place in T-Shirt Design
  • Madison Ball, Greta DuBois and Aubree Radtke, third place in Community Service
  • Bernard Andrade and Daniel Conway, third place in Audio Production

Students who won their events now have an opportunity to represent the state of Washington at the national SkillsUSA competition in Louisville, Kentucky, June 25-29, 2018.

SkillsUSA brings together students, educators and industry professionals with the goal of creating a skilled workforce. The organization provides career and technical programs, events and competitions.

2018-05-04T11:31:23+00:00 May 4th, 2018|Eagle news|